Saturday, October 23, 2010

"Armastajad" võttepaiga ehitus

Tants ja trall kestis 09.03.2009 - 19.04.2009
Suured tänud Viljandimaa Noortekeskus, Balti Noorte Film, K.Suits, K.Kants ja mu töökad semud!










NUZZ Filmitiim

http://www.nuzz.net/

Meie väike sõpraderingi filmitiim. Chekkige kindlalt videoid ja sarja "Tootsi tasku".
Keep shit tight!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
NUZZ on algselt viiest liikmest koosnev seltskond, mis teeb lühifilme ning tulevikus võib-olla ka muusikat. Praeguseks on tiimis 9 liiget, kuid algselt olid seal Tanel, Kunnar, Priit, Andres ja Rossu. Oma esimesed videod tegime 3. veebruaril 2005. aastal kui Tanel, Kunnar ja Priit tulid mõttele teha paar videot. Need videod olid tüüpilised "jackassi" videod. Nalja oli nabani kuni üks väike õnnetus juhtus. Kuid see meid ei heidutanud. Me käisime veel paar korda sarnaseid "jackassi" videosi tegemas. Siis nägin ühte lühifilmi, mis mulle päris meeldis ning otsustasin, et võiksime kah hakkata tegema taolisi lühifilme. Meie esimene lühifilm oli "Mõrv". Tihti parodeerime ka sarju. Siiani oleme teinud päris palju videosi ning plaane on ka päris palju.

Nime NUZZi saamise lugu sai alguse ühest muusika tunnist, kus oli teemaks punk. Saime teada, et punkarid olid kehva pillimängimis oskusega. Otsustasime kah siis naljaga pooleks teha punk bändi. Sellega liitus ka Andres ning ta sõber Rossu. Andres oli ainuke, kes mõnda muusikainstrumenti mängida oskab ning kellel kitarr on. Paar päeva hiljem mõeldigi välja bändi nimi NUZZ ning kohe siis ka selle logo. Kirjutasime isegi laulusõnad ära, kuid kaugemale asi ei jõudnud. NUZZ pole ainult grupp inimesi, kes filme teeb, vaid suur sõpruskond.

8. detsember 2005 näidati filmi Mägi Aivar Viljandi kinos Rubiin. Toimus PÖFFi (Pimedate Ööde Filmi Festifal)raames Viljandimaa noorte amatöörfilmide näitamine, mille me võitsime ülekaalukalt! Hoia alt Hollywood!

8. veebruar 2008 lahkus NUZZ tiimist Andres ning tema asemele tuli Sander, kes on meile andnud juba mitu head ideed.

PS: Sõna NUZZ ei tähenda midagi.


"Armastajad"

Töö tehtud kunstiajaloo koolieksami raames. 2009. aastal.

 

VISIOON RENé MAGRITTE’ MAALIST „ARMASTAJAD“
Luues enda nägemust antud maalist, uurisin ka selle võimalikke tagamõtteid, mida on kunstiajaloolased välja pakkunud. Esimene neist väidab, et Magritte on antud maali idee saanud tol ajal populaarse novelli „Fantômas“ ainetel, kus peategelane ei avalda iial oma identideeti ning kandis alati selle tarbeks sokki või maski üle oma näo. Teine, ning tõepärasem väide on see, et maal põhineb Magritte’ lapsepõlve traagilisel mälestusel. 1913. aastal, kui Magritte oli vaid 14aastane, sooritas ta ema enesetapu, uputades ennast Sambre jõkke. Kui Magritte’ ema surnukeha veest välja tõesteti, oli väidetavalt tema pea öökleidiga kaetud. Magritte ise eitab kõiki pakutud oletusi ning ütleb: "Minu maalid on nähtavad pildid, mis ei varja miskit; Nad kutsuvad esile müsteeriumi ning, tõepoolest, kui keegi näeb mu ühte maali, siis see keegi küsib eneselt selle lihtsa küsimuse - mida see tähendab? See ei tähenda midagi, sest ka müsteerium ei tähenda midagi, see on tunnetamatu.“
Mina võtsin oma audovisuaalse nägemuse aluseks Austria psühhiaatri Sigmund Freudi, raamatu „Unenägude tõlgendamine“. Lähtusin raamatust loetud unenägude sümboolikast ning näiteks toodud unenägude tõlgendusest ning teooriatest. Samuti on Freudi teooriaid kasutanud ka kuulsad sürrealistid, eesotsas Salvador Dalí.
            Film kujutab esmapilgul vaatajale tavalist sürrealistliku filmi, kuid tegelikult on tegu unenäoga, mida tuleb lahata Freudi poolt välja töötatud psühhoanalüüsil. Film kirjeldab unenägu, mille tegelik tagamõte on seksuaalvahekord ning sinna maani viivad teod.
Freudi raamatu esimeselt 50 leheküljelt võib lugeda hulga tsitaate nii tema enda kui ka teiste tuntud psühhiaatrite poolt, mis kirjeldavad unenäo olemust –
Filosoof J. G. E Maaß : “Kogemus kinnitab meie väidet, et kõige sagedamini näeme unes neid asju, millele on suunatud meie kõige palavamad kired. Siin on näha, et meie kired peavad mõjutama meie unenägude moodustumist. Auahne näeb und saavutatud või veel saavutatavatest loorberitest, sellal kui armunu tegeleb oma unenägudes oma magusate lootuste objektidega... Kõik hinges uinuvad meelelised kihud ja jälestamised võivad juhul, kui neid mingil põhjusel erutatakse, avaldada mõju, et nendega ühenduvatest ettekujutustest tekib unenägu või et need ettekujutused segunevad juba olemasolevasse unenäkku.“
Volkel: „Eriti ohjeldamatu ollakse unenäos, nagu kõik teavad, sugulistes suhetes, nagu unenägija ise on äärmiselt häbitu ja minetanud igasuguse moraalitunde ja –otsustusvõime, nii näeb ta ka teisi ja isegi kõige austatumaid isikuid tegemas tegusid, mida ta ärkvel olles ei söendaks isegi mitte mõttes nendega seostada.“
Freud: „Unenägu on (allasurutud, väljatõrjutud) soovi (moonutatud) täitumine.“
            Filmi algul on näha vaid ust ning selle lukuauku, millest vaataja, kui võti läbi läheb. Ka sellel lähenemisel on oma tagamõte - võtme ja lossi sümboolika on veetleva roppusega sümbol. Koheselt pärast läbi lukuagu vedamist on vaataja sattunud ruumi, kus ilutseb kaetud laud. Kaetud laual on Freudi sõnade järgi vaid üks tähendus - lauad, kaetud lauad ja kandikud on samas naised, ilmselt vastanduse tõttu, mis siin kehakumerused kaotab. Kuna laud ja voodi tähendavad abielu, asendab esimest sageli teine nähtus ja niipalju kui võimalik, kantakse seksuaalsete ettekujutluste kompleks üle söömiskompleksiks.
            Järgmine stseen, kus naine kingib mehele lilli, on peidetud päris mitu saladust. Lillede kinkimisel armastajate vahel on tõenäoliselt üldse selline teadvustamata tähendus. Päevast lillede kinkimist kasutatakse ajendina, et väljendada mõtet seksuaalsest kingitusest ja vastukingist: tütarlaps kingib oma neitsilikkuse ja ootab selle eest vastu rikkalikku armuelu. Ühes raamatu „Uneägude tõlgendamise“ näiteunenäos on juttu, kuidas tüdruk on saanud sünnipäevaks lilli ning on need seadnud laua keskele. Ehk siis, kui laud on naise sümbol, on laua keskkoht ka naise keskkoht. Freud on antud unenäo kohta öelnud: „Populaarne sümboolika lubas mul selle unenäo enda jaoks ära tõlkida. See väljendab tütarlapse soovi pruudiks saada: laud lilledega selle keskel sümboliseerib teda ennast ja ta genitaale; ta kujutab oma tulevikusoove täidetuna selle läbi, et tegeleb mõtetes juba lapse sünniga; pulmad on juba ammu seljataga.“ Kuigi üheks lillesordiks, mis selles unenäos naisele kingiti, olid maikellukesed, on need ka tähtsal kohal selles filmis. Freud seletas piibelehed lahti nii: „Maikelluke (lilies of the valley)  – lily (liilia) kõlbelise puhtuse sümbol; valley (org) naisete unenägude sage sümbol. Seega on maikellukesed neitsilikkuse sümbol.
            Ka kentsakas küünlastseen peidab endas nii paljugi. Esiteks on sekeldus katkise küünlaga kasutusele võetud järgmisest näiteunenäost: Ta pistab küünla küünlajalga; küünal on aga murdnunud, ei taha hästi seista. Freud on seletanud seda nii: „Küünal on ese, mis erutab naise genitaale; kui see on murdunud nii, et ei seisa hästi, tähendab mehe impotentsust.“ Kuigi lõpuks suudab mees küünlast võitu saada ning süütab selle. Samal ajal, kui mees tegeleb küünlaga, viilib naine küüsi. Ka see tegevus pole niisama filmi toodud. Sagedane ja mitte päris arusaadav sümbol mehe suguorgani jaoks on küüneviil, arvatavasti hõõrumise ja kraapimise tõttu.
            Meelsasti valitakse seksuaalsete ettekujutuste varjamiseks kujutlusteringi taimede elust või köögist. Näiliselt süütud vihjed köögitoimetustele võidakse pidada kõige vastikumateks ja intiimsemateks üksikasjadeks, mida mõeldakse või nähakse und. Seega on antud „söömise“ stseen oma kohta väärt. Naine on alguses kurgi suhtes eelarvamustega, kuid lõpuks suudab seda kätte võtta ning koorest puhastada. Kuid samal ajal mees üritab ananassilõiguga „sõprust teha“. Ehk siis kurk iseloomustab mehe ning ananassiviil naise suguelundit.
            Nii-öelda grand finale kogu filmile on armastajate tants. Freud on oma raamatus öelnud: „Rütmilise liikumisega, suureneva hingeldamise saatel minnakse ülespoole ja võidakse siis paari järsu hüppega jälle all olla. Niiviisi kordub ülesronimise puhul suguühte rütm.“ Seega võib pidada ka tantsimist, kui koituse sümbol.
            Ehk siis lühidalt on esialgu mitte midagi ütlev film tegelikult väga sisukas ning nurjatud. Ma tahtsin selle visiooniga näidata, et meie unes ning ka sürrealistlikes maalides on nii väikseid detaile, mis võivad tunduda mõttetud või isegi naljakad. Kui neid detaile lahti seletada, selgub tõsiasi, et kõik polegi nii lihtne, kui esmapilgul paistab.

Algus

Yo' dawgs!
Õpin Tartu Kõrgemas Kunstikoolis meedia ja reklaamikunsti osakonnas alates 2010. a.
Antud blogi näol on tegemist õpiportfoolioga, kus postitan oma valmis töid või hetkel pooleliolevaid töid.

The shit is gonna' hit the fan!